Wiek dziecka, a dobór wózka

Wybór wózka dla maluszka to nie lada wyzwanie dla dorosłego. Musi on być wygodny i bezpieczny dla dziecka, ale jednocześnie – warto, by jego prowadzenie było komfortowe dla rodzica. Na jaki wózek warto się zdecydować w zależności od wieku maluszka?

Rodzaje dostępnych wózków

Wózki dla dzieci występują w dwóch rodzajach: głęboko-spacerowym i typowo spacerowym. Te pierwsze składają się z wygodnej gondoli i części spacerowej, których można używać zamiennie. Są doskonałym wyborem dla tych rodziców, którzy nie mają w domu zbyt wiele przestrzeni do przechowywania wózka spacerowego i gondoli odrębnie.

Drugi rodzaj wózków to modele typowo spacerowe, które mogą wykorzystywać przede wszystkim nieco starsze niemowlęta. W początkowej fazie życia dziecka jazda w wózku spacerowym, który oferuje z reguły większą zwrotność i jest lżejszy od gondoli, jest niewskazana z uwagi na mniejszą amortyzację oraz nieco inną pozycję maluszka.

Wiek dziecka a jego zdolności motoryczne

Gdy dziecko rodzi się, jego zdolności motoryczne są bardzo ograniczone. W pierwszych tygodniach życia, maleństwo zazwyczaj wykonuje jedynie nieskoordynowane ruchy, które są nakierowane na trening małych mięśni. Co za tym idzie – niemowlę nie potrafi obrócić się, usiąść czy nawet chwycić czegoś samodzielnie.

W tym momencie jego życia wskazane jest utrzymywanie dziecka w pozycji leżącej. Sadzanie niesiedzącego dziecka (np. w wózku spacerowym) może prowadzić do powstawania zwyrodnień kręgosłupa, które będą stanowić duży problem w dalszym życiu.

Dopiero w okolicach szóstego miesiąca życia (to przybliżony wiek – niektóre maluchy osiągają tę umiejętność wcześniej, inne później) dziecko uczy się samodzielnie siadać. To doskonały moment na przesadzenie ciekawskiego szkraba do spacerówki, która zapewnia mu większą widoczność.

Alternatywy dla wózków głęboko-spacerowych i wózków spacerowych

Do wózków głęboko-spacerowych zazwyczaj można wpinać także foteliki samochodowe. To świetne rozwiązanie na szybkie wyjście do lekarza czy krótką wizytę w sklepie, gdy nie mamy w aucie dość miejsca na spakowanie całego stelaża i gondoli.

Dodatkową zaletą przewożenia maluszka w tzw. łupince jest brak konieczności budzenia go, by szybko wyjść z auta i załatwić pewne sprawy. Warto jedynie pamiętać, że fotelik samochodowy nie jest przeznaczony do snu, a co za tym idzie – o ile nie zrobi dziecku krzywdy krótka, kilkudziesięciominutowa drzemka w łupinie – nie zaleca się układania w niej dziecka na dłuższy sen.